kod yektanet
Header

حشمت الله لرنژاد

حشمت الله لرنژاد

زندگی نامه زنده یاد استاد حشمت الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد در ۱۳۲۶ و در محلۀ علافخانه شهر کرمانشاه به دنیا آمد، موسیقی‌دان و خوانندهٔ کرد اهل کرمانشاه بود که ترانه‌های خود را به زبان‌های کردی و فارسی اجرا کرده‌است. وی برادر یدالله لرنژاد (شیدا کرماشانی) شاعر کرد، و پدر حسام لرنژاد خواننده است.

وی در سال ۱۳۴۳ در سنین ۱۷ سالگی در ارکستر رادیو کرمانشاه اولین ترانۀ‏ خود را با شعری از برادرش، یدالله لرنژاد اجرا کرد و از همان زمان فعالیت رسمی خود را در زمینۀ موسیقی کُردی آغاز کرد.

لرنژاد به سبک استادان موسیقی کردستان مانند سیدعلی‌ اصغر کردستانی، ‌علی مردان و طاهر توفیق گرایش داشت، همچنین پدر و پدربزرگ وی نیز دارای صدای دلنشین و زیبایی بودند. وی در رادیو با بزرگان موسیقی منطقۀ کرمانشاه مانند محمود بلوری،محمود مرآتی، اکبر ایزدی، سیف‌‏الله نادرشاهی ومسعود زنگنه مجد همکاری می‌کرد. وی علاوه بر این در ادارۀ هواشناسی کرمانشاه کار می‌کرد و مدت ۲۵ سال کارمند این اداره بود.

سرودها و ترانه‌های حشمت‌الله لرنژاد به سبک‌‏های مختلف بود و تسلط کاملی در گویش‌ها و لهجه‌های کردی مانند اورامی، سورانی، گورانی، بادینانی،کرمانجی، لری و کردی کرمانشاهی داشت که در آثار وی به خوبی مشهود است. وی در فن بداهه‌خوانی بسیار توانمند بود؛ چنانکه یک بار به مناسبت دهۀ فجر برای اجرای موسیقی به پالایشگاه خانگیران سرخس دعوت شده بود و در شب اجرا پس از هماهنگی معلوم شد که گره‌ای در کار است، اما لرنژاد فوراً ابتکار به خرج داده و با بداهه‌خوانی در دستگاه شور  (چپ کوک)  که کاری بسیار مشکل است، سرود «بهشت زندگی» را اجرا نمود، که این کار باعث حیرت خیلی از نوازندگان و تماشاچیان شد.

وی در خواندن ترانه‏ های پاپ نیز مهارت کافی داشت. از جمله ترانه‌های پاپ وی می‌‏توان به ترانۀ «خونۀ من تورم نیش زمونست» با آهنگ‌‏سازی شادروان منوچهر طاهرزاده و شعر کیومرث حیدری، و ترانۀ «خورشید میهن ما تو دست شب اسیره» که مضمونی سیاسی-اجتماعی داشت، اشاره کرد. حشمت ‌الله لرنژاد بیش از ۲۰۰ ترانۀ کردی را با گویش‏‌های مختلف این زبان اجرا کرده‌است.

فرزند ایشان حسام لرنژاد راه پدر را ادامه داده و صدایش را به ارث برده است و از خوانندگان مطرح کرد می باشد که او هم همچون پدرش به شهر و دیارش تعصب فراوان دارد.

گلچین بهترین ترانه های استاد لرنژاد بنام‌های آشفته حالم له غه مت، باز هوای وطنم‌ آرزوست، میخانه چی، نه چو، دنگی دل، شاری شیرینم کرمانشاه، سه فه ر خوش و سایر تراکهای ایشان را در وب سایت موزیک کردی مشاهده کنید.

وی در ۲۵ شهریور سال ۱۳۷۴ درگذشت و در گورستان اهل تسنن شهر کرمانشاه به خاک سپرده‌شد.
روحش شاد و یادش گرامی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *