kod yektanet
Header

تارا جاف

تارا جاف

 

هنرمند تارا جاف

تارا جاف Tara Caf نوازنده و خوانندۀ کُرد . با صدایی بسیار زیبا و رویایی

تارا جاف Tara caf -1

صدای چنگ باستانی از لندن

صدای چنگ خانم ” تارا جاف Tara Caf  ”  بین اهل هنر لندن طرفداران زیادی دارد .

در جلسات شعر یا کنسرت های کوچک هنری ، تارا و چنگ اش  هم  زیبایی تصویری به جمع می بخشد، هم زیبایی صوتی . مخصوصاً اینکه تارا به سبکی چنگ می نوازد که شاید صدها سال پیش در ایران نواخته می شده است . در این روزها تارا در آستانۀ بیرون دادن آلبومی به اسم “دل دیوانه” است و نیز اجرای کنسرتی در مرکز لندن . در این آلبوم تارا از آهنگ های طایفۀ خودشان که به “هوره” معروف است استفاده کرده است .

گفته می شود که “هوره” (نوعی آواز و چه چه) یکی از دست نخورده ترین سبک های آواز “کوردستان” یا میدیا (ماد) باستان است .وبه آوازهایی که با آن حال و هوا خوانده میشود” هورامی “می گویند .

تارا جاف Tara caf -2

تارا جافTara Caf میگوید: سبک آواز هورامی به نظر ما یکی از اصیل ترین سبک های آواز کوردی است . خوانندگان کورد وقتیکه بخواهند به سبک اصیل و دست نخورده آواز بخوانند، “هورامی” می خوانند . چون معتقدند که این روش خواندن، دست نخورده باقی مانده است .

علت اینکه من سبک هورامی را با چنگ همراه کردم این است که چنگ خودش یک ساز باستانی این منطقه است که متاسفانه از بین رفته،بنابراین صدای چنگ که یک صدای اصیل دارد را با این سبک آواز که خودش ریشه های باستانی دارد ترکیب کردم.فکر کردم که این اصیل ترین سازی ست که می شود با آواز باستانی “هورامی” نواخته شود.با این کارم امیدوارم که شنونده صدایی را بشنود که هزاران سال قبل اجرا می شده است .

تارا جاف Tara caf -3

خانم “تارا” الان 29 سال است که به لندن مهاجرت کرده است.فارسی نمی داند اما زبان کوردی،انگلیسی و ترکی را به خوبی صحبت میکند ومی داند.پدرش اهل اقلیم کوردستان(حلبچه) و مادرش اهل ترکیه(کوردستان ترکیه؟؟) است .

تقریباً از همان سال های اول مهاجرت به لندن، چنگ کار کرده است و برای احیای این ساز نوآوری هایی نموده است . کمی کوک “هارپ”(چنگی که در موسیقی کلاسیک اروپا استفاده می شود) را تغییر داده و بعد سعی کرده است صدایی شرقی را در هارپ زنده کند .

موسیقی چنگ “تارا” را که گوش می کنیم،صدای مخصوصی دارد.گاهی شبیه به موسیقی قرون وسطای اروپا می شود،گاهی کاملاً شرقی ست و با صدای دف و آواز هوره،اجرا می شود.

تارا جاف Tara Caf -4

یکی از کارهای جدید خانم تارا ، همنوازی با عود و صدای خوانندۀ کورد عراق،آقای “عدنان” می باشد.همنوازی و اجرائی که به کنسرت لندن ختم شده است.در طول یک سال گذشته،تارا و عدنان،کارهای قدیمی و جدید کوردی را با چنگ و عود تنظیم کرده اند.این کارها برای اولین بار در لندن اجرا می شود . محل اجرا، مرکزی در لندن است که برای کنسرت ها و سخنرانی های دوستانه و صلح طلبانه تاسیس شده است .

تارا جاف Tara Caf -5

*تارا در زبان کوردی به معنی روسری عروس و نیز به معنی ستاره می باشد .

1

  1. بینظیرررررررهههه صدایییی فوق العادهههه دلنشین و ارامس بخش😍😍😍😘😘😘😘💟💟💟💖💖💖💖💜💜💜💜💜💜💜خیلیییی دوست داریممممممم تاراجانن💓💓💓💓

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *